Репозитарій КНУ
  • Yкраї́нська
  • English
  • Увійти
    Новий користувач? Зареєструйтесь.Забули пароль?
Репозитарій КНУ
  • Фонди & Зібрання
  • Статистика
  • Yкраї́нська
  • English
  • Увійти
    Новий користувач? Зареєструйтесь.Забули пароль?
  1. Головна
  2. Кваліфікаційні роботи | Qualifying works
  3. Дисертації | Dissertations
  4. Екологічне нормування забруднення важкими металами прісноводних екосистем України з використанням організмів-акумуляторів (на прикладі молюсків)
 
  • Деталі
Параметри

Екологічне нормування забруднення важкими металами прісноводних екосистем України з використанням організмів-акумуляторів (на прикладі молюсків)

Дата випуску :
2010
Автор(и) :
Лукашов Дмитро Володимирович
Науковий(і) керівник(и)/редактор(и) :
Радченко Володимир Григорович
Анотація :
Об’єкт дослідження: явище забруднення важкими металами прісноводних екосистем.
Предмет дослідження: накопичення важких металів індикаторними видами прісноводних молюсків в умовах прісних водойм України.
У ході дослідження обґрунтовано використання як видів-концентраторів черевоногих детритофагів-збирачів (Lymnaea stagnalis) та двостулкових молюсків-фільтраторів (Dreissena bugensis, Anodonta anatina, Unio tumidus) за еколого-біохімічними особливостями накопичення важких металів в умовах прісних водойм України. Показано, що L.stagnalis – є індикатором для виявлення забруднення біотичного компоненту екосистеми Cd, Cu, Cr, Mn та Fe; D.bugensis – Cd, Cr, Pb, Co, Mn та Fe; U.tumidus – Cd, Cu, Zn, Ni, Co, Mn та Fe; A.anatina – Cd, Cu, Zn, Cr, Ni, Pb, Co, Mn та Fe.
Встановлено, що основним параметром, який визначає особливості річної динаміки накопичення важких металів двостулковими молюсками в умовах прісних водойм, є репродуктивний статус організму. Хімічний склад водного середовища має незначний вплив на вміст металів в організмі молюсків (за виключенням накопичення Zn, вміст якого залежить від концентрації у воді).
Обґрунтовано використання методу розрахунку фонового вмісту важких металів в організмі молюсків-акумуляторів як критерію кількісної оцінки забруднення біотичної компоненти прісноводної екосистеми. Верхню фонову межу вмісту металу запропоновано використовувати як екологічний норматив для визначення забруднення біологічно доступними формами важких металів водних екосистем.
Методами екологічного моніторингу встановлено регіони України, в межах яких водні екосистеми характеризуються ознаками забруднення біологічно доступними формами важких металів, що проявляється як статистично значиме перевищення верхньої граничної межі фонового вмісту у тканинах молюсків. Показано, що такі екосистеми приурочені до районів зі значним розвитком промисловості та високою щільністю населення.
Цитування :
Лукашов Л.Д. Екологічне нормування забруднення важкими металами прісноводних екосистем України з використанням організмів-акумуляторів (на прикладі молюсків) : дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.16 Екологія / Лукашов Дмитро Володимирович. - Київ, 2010. – 399 с.
eKNUTSHIR URL :
https://ir.library.knu.ua/handle/123456789/7068
Файл(и) :
Вантажиться...
Ескіз
Формат

Adobe PDF

Розмір :

8.27 MB

Контрольна сума:

(MD5):ac33bf48c771e0f286e8029487a11f6d

Ця робота розповсюджується на умовах ліцензії Creative Commons CC BY-NC-ND

Налаштування куків Політика приватності Угода користувача Надіслати відгук

Побудовано за допомогою Програмне забезпечення DSpace-CRIS - Розширення підтримується та оптимізується 4Наука

м. Київ, вул. Володимирська, 58, к. 42

(044) 239-33-30

ir.library@knu.ua