Репозитарій КНУ
  • Yкраї́нська
  • English
  • Увійти
    Новий користувач? Зареєструйтесь.Забули пароль?
Репозитарій КНУ
  • Фонди & Зібрання
  • Статистика
  • Yкраї́нська
  • English
  • Увійти
    Новий користувач? Зареєструйтесь.Забули пароль?
  1. Головна
  2. Кваліфікаційні роботи | Qualifying works
  3. Дисертації | Dissertations
  4. Біохімічні механізми ремоделювання хрящової тканини при експериментальному остеоартриті
 
  • Деталі
Параметри

Біохімічні механізми ремоделювання хрящової тканини при експериментальному остеоартриті

Дата випуску :
2021
Автор(и) :
Короткий Олександр Григорович
Науковий(і) керівник(и)/редактор(и) :
Остапченко Людмила Іванівна
Анотація :
Дисертаційна робота присвячена з’ясуванню біохімічних механізмів ремоделювання хрящової тканини за експериментального монойодацетат-індукованого остеоартриту (ОА) при введенні хондроїтину сульфату (ХС) і пробіотика (ПБ).
Встановлено, що в щурів за умов експериментального ОА виникає дисбіотичний стан товстої кишки та дегенеративно-дистрофічні зміни у хрящовій тканині колінних суглобів. Аналіз видового та кількісного складу фекальної мікробіоти в щурів з експериментальним ОА показав зниження кількості Bifidobacterium та Lactobacillus, підвищення кількості Clostridium spp., лактозо-негативної Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Staphylococcus spp., умовно патогенних ентеробатерій та дріжджоподібних грибів роду Candida. Гістологічний аналіз виявив запальні, гіперпластичні та деструктивно-дистрофічні зміни в хрящовій та субхондральній кістковій тканинах суглобу: хрящ втрачав волокнисту структуру, кількість і розмір хондроцитів зменшувалися, спостерігалися скупчення запального інфільтрату, фіброзні зміни синовіальної тканини. Введення ХС та ПБ тваринам з експерименатльним ОА зменшувало вираженість дистрофічно-дегенеративних змін хрящової та субхондральної кісткової тканин суглоба, а також сприяло відновленню мікробіоти товстої кишки: збільшувалися кількості Lactobacillus і Bifidobacterium та зменшувалися кількості Clostridium spp., лактозо-негативної Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Staphylococcus spp., умовно патогенних ентеробатерій та дріжджоподібних грибів роду Candida. Показано загальний синергічний позитивний ефект комбінованого застосування ХС та ПБ за умов експериментального ОА.
Важливими маркерами метаболічних змін ремоделювання хрящової тканини, зокрема на ранніх стадіях розвитку захворювання, є рівні компонентів хрящового матриксу, які відіграють ключову роль у процесах деградації та відновлення хряща. За умов експериментального ОА встановлено підвищення концентрації ключових біохімічних маркерів метаболізму хряща: олігомерного матриксного білка (СОМР), агрекану (ACAN), катепсину К (CTSK), хрящового глікопротеїну-39 (CHI3L1) у сироватці крові; зниження рівня експресії генів основних компонентів хрящового матриксу (Col2a1, Acan, Comp) у хрящовій тканині; збільшення вмісту протеолітичних ферментів – матриксних металопротеїназ (ММП-1,-2,-3,-8) у сироватці крові та хрящовій тканині, що може свідчити про деградацію нативного фібрилярного колагену, хрящового матриксу та порушення ремоделювання хрящової тканини. Введення ХС і ПБ тваринам з експериментальним ОА, особливо їх комбінація, сприяло активації анаболічних процесів при ремоделюванні хряща, з відновленням вищезазначених знижених концентрацій біохімічних маркерів метаболізму хрящової тканини, рівнів експресії генів основних компонентів хрящового матриксу та підвищених вмістів ММП.
Бібліографічний опис :
Короткий О.Г. Біохімічні механізми ремоделювання хрящової тканини при експериментальному остеоартриті : дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.04 - біохімія / Короткий Олександр Григорович. - Київ, 2021. - 310 с.
URL :
https://ir.library.knu.ua/handle/123456789/489
Файл(и) :
Вантажиться...
Ескіз
Формат

Adobe PDF

Розмір :

3.55 MB

Контрольна сума:

(MD5):0522d8a8a519dd1de62b35d81ba4bc89

Ця робота розповсюджується на умовах ліцензії Creative Commons CC BY-NC-ND

Побудовано за допомогою Програмне забезпечення DSpace-CRIS - Розширення підтримується та оптимізується 4Наука

  • Налаштування куків
  • Політика приватності
  • Угода користувача
  • Надіслати відгук

м. Київ, вул. Володимирська, 58, к. 42

(044) 239-33-30

ir.library@knu.ua