Репозитарій КНУ
  • Yкраї́нська
  • English
  • Увійти
    Новий користувач? Зареєструйтесь.Забули пароль?
Репозитарій КНУ
  • Фонди & Зібрання
  • Статистика
  • Yкраї́нська
  • English
  • Увійти
    Новий користувач? Зареєструйтесь.Забули пароль?
  1. Головна
  2. Кваліфікаційні роботи | Qualifying works
  3. Дисертації | Dissertations
  4. Морфо-функціональна характеристика органів травлення за умов експериментального глутамат-індукованого ожиріння
 
  • Деталі
Параметри

Морфо-функціональна характеристика органів травлення за умов експериментального глутамат-індукованого ожиріння

Дата випуску :
2019
Автор(и) :
Белемець Наталія Іванівна
Науковий(і) керівник(и)/редактор(и) :
Курик Олена Георгіївна
Анотація :
На сьогодні ожиріння набуває характер епідемії: близько 1,9 млрд. осіб на планеті мають надмірну масу тіла. ВООЗ визнала ожиріння глобальною епідемією і взяла його під свій контроль. Тому пошук нових нетоксичних засобів профілактики розвитку ожиріння є найважливішою задачею сучасної науки. Ожиріння тісно пов'язане з системним запаленням і окисним стресом. В сучасній науковій літературі активно дискутується питання впливу антиоксидантів на жировий обмін та ожиріння. Дослідниками було показано наявність меланіну в вісцеральній жировій тканині. Цей пігмент, як відомо має антиоксидантні та протизапальні властивості.
Метою роботи було вивчення морфо-функціонального стану печінки та підшлункової залози за умов експериментального глутамат-індукованого ожиріння та введення меланіну. Було відтворено модель вісцерального ожиріння, викликаного неонатальним введенням глутамату натрію. Доведено, що ожиріння, спричинене введенням глутамату натрію, асоційоване з розвитком неалкогольної жирової хвороби печінки, що супроводжується активацією запальних шляхів як в клітинах перисинусоїдального простору, так і в гепатоцитах, що підтверджувалося активацією сигнального шляху NF-κB, яке було асоційоване з виразністю лобулярного та перипортального запалення і експресією TNFalpha. В підшлунковій залозі спостерігалася гіперплазія інсулярного апарату, асоційована з макрофагальною інфільтрацією і підвищенням експресії СОХ-2.
Меланін, продуцентом якого є антарктичні мікроорганізми Pseudonadsoniella brunea (раніше Nadsoniella nigra Х-1), запобігає розвитку вісцерального ожиріння, викликаного глутаматом натрію, що підтверджувалося зменшенням індексу маси тіла, індексу Лі та маси вісцеральної жирової тканини. Показано, що введення меланіну трьома двохтижневими курсами призводило до збільшення рівня адипонектину в сироватці крові та зменшення рівня лептину у вісцеральній жировій тканині щурів у порівнянні з групою глутамат натрію. Введення меланіну призводило до зменшення концентрації в сироватці крові щурів прозапальних цитокінів (інтерлейкіну (ІЛ)-1β, ІЛ 12В р40) на тлі збільшення концентрації антизапальних цитокінів (ІЛ-10, ФРП-β). Введення меланіну запобігало порушенню морфогенезу печінки та підшлункової залози у тварин з глутамат-індукованим ожирінням, нівелюючи активацію прозапальних сигнальних шляхів.
Бібліографічний опис :
Белемець Н. І. Морфо-функціональна характеристика органів травлення за умов експериментального глутамат-індукованого ожиріння : дис. ... канд. біол. наук : 03.00.11 - цитологія, клітинна біологія, гістологія / Белемець Наталія Іванівна. - Київ, 2019. - 169 с.
URL :
https://ir.library.knu.ua/handle/123456789/4471
Файл(и) :
Вантажиться...
Ескіз
Формат

Adobe PDF

Розмір :

6.79 MB

Контрольна сума:

(MD5):6f43e5de61d4fcc89874c410bcbc2728

Ця робота розповсюджується на умовах ліцензії Creative Commons CC BY-NC-ND

Побудовано за допомогою Програмне забезпечення DSpace-CRIS - Розширення підтримується та оптимізується 4Наука

  • Налаштування куків
  • Політика приватності
  • Угода користувача
  • Надіслати відгук

м. Київ, вул. Володимирська, 58, к. 42

(044) 239-33-30

ir.library@knu.ua