Параметри
Механізми модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні
Дата випуску :
2024
Автор(и) :
Петринська Вікторія Валеріївна
Науковий(і) керівник(и)/редактор(и) :
Обушна Наталія Іванівна
Анотація :
У дисертації здійснено теоретико-методичне обґрунтування механізмів модернізації системи управління людськими ресурсами (HRM) на державній службі та розроблено рекомендації щодо їх практичного впровадження в Україні.
Структурно-логічна схема дисертаційної роботи побудована на основі таких науково-дослідницьких блоків: аналіз теоретичних основ модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі; ідентифікація особливостей формування механізмів модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні; обґрунтування перспектив упровадження механізмів модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні.
Актуальність теми дисертаційного дослідження полягає в тому, що одним із основних напрямів реалізації Стратегії реформування державного управління в Україні до 2025 року визначено продовження розбудови професійної, доброчесної, політично нейтральної державної служби, діяльність якої спрямована на захист інтересів громадян. Саме тому процес модернізації державної служби та вдосконалення системи HRM, започаткований ще в довоєнній Україні, залишається одним із пріоритетних векторів реформування державного управління загалом. Адже на сьогодні державна служба Україна гостро потребує такого кадрового потенціалу, який би з властивою йому патріотичністю, високою кваліфікованістю, компетентністю, ініціативністю та культурою служив би інтересам суспільства, сумлінно, чесно й добросовісно вирішував би назрілі загальнодержавні та регіональні проблеми та інші службові обов’язки на доручених ділянках державної служби, керуючись при цьому засадами “сили права”, а не “права сили”.
Воєнний час, який наразі переживає Україна, ще більше загострює очікування громадянського суспільства від влади, вимагаючи формувати дієву систему державного управління, яка відповідатиме не лише за поточне відновлення, а й за стратегічний повоєнний розвиток країни, захищаючи національні інтереси. І в цьому контексті важливо артикулювати наступне: повоєнна відбудова країни та розбудова оновленого дієвого інституту державної служби визначальною мірою залежатиме від кількісного та якісного складу кадрового забезпечення державної служби.
Зазначені обставини, у свою чергу, обумовлюють об’єктивну доцільність наукового пошуку інноваційних механізмів управління людськими ресурсами на державній службі. Відповідно проблематика комплексного дослідження механізмів модернізації системи HRM на державній службі в Україні є досить актуальною для нашої країни на сучасному етапі суспільного розвитку.
Актуальність даного дослідження значною мірою також посилюється реальними кроками України на шляху до євроінтеграції, що обумовлює необхідність використання міжнародних стандартів у всіх сферах суспільної діяльності загалом й у сфері державної служби в тому числі.
Метою дисертаційної роботи є теоретико-методичне обґрунтування механізмів модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі та розробка рекомендацій щодо їх практичного впровадження в Україні.
Для досягнення поставленої мети в роботі визначено комплекс наукових завдань. Об’єктом дослідження є суспільні відносини, що виникають у процесі модернізації державної служби. Предмет дослідження – механізми модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні.
У процесі написання дисертації використано комплекс загальнонаукових і спеціальних методів та підходів, зокрема: семантико-етимологічний (щодо визначення змісту базових понять дослідження та розробки понятійно-категорійного апарату, пп. 1.1, 1.2, 1.3); історичний (для уточнення передумов формування сучасного кадрового забезпечення державної служби в Україні, п. 2.1); структурно-функціональний (у процесі ідентифікації механізмів модернізації системи HRM на державній службі в Україні та з᾿ясуванні особливостей їх функціонування, пп. 1.3, 2.2, 2.3); статистичний, графічний, табличний, середніх та відносних величин (для вивчення, групування та наочного відображення емпіричних даних, по всім параграфам роботи); моделювання (при розробці моделі комплексного механізму модернізації системи HRM на державній службі в Україні, п. 3.3) та ін. Разом із цим такі методи як абстрагування, загальнонаукового аналізу, систематизації та узагальнення, синтезу та індукції, системного аналізу використані у всіх розділах роботи.
У дисертаційній роботі вперше розроблено й обґрунтовано модель комплексного механізму модернізації системи HRM на державній службі в Україні з урахуванням інтегративної взаємодії його цільових механізмів (інституційно-правового, кадрового, фінансово-економічного, мотиваційного, інформаційно-комунікативного), яка опосередковуються 3-ма укрупненими складовими: 1) ціннісно-цільова складова (місія, мета, принципи, завдання та функції формування комплексного механізму модернізації системи HRM на державній службі); 2) суб᾿єктно-об᾿єктна складова (репрезентує кількісно-якісні зрушення у складі комплексного механізму модернізації системи HRM на державній службі); 3) технологічно-інтрументальна складова (представлена специфічними державно-управлінськими технологіями (форми, методи, інструменти та ін.), що забезпечують цілеспрямовані зміни в системі HRM згідно модернізаційних стратегій у сфері державної служби та пріоритетів реформування системи державного управління загалом. Такий механізм уможливлює створення умов для набуття нової позитивної якості системи HRM на державній службі в Україні, наближення до максимально можливого рівня її розвиненості зокрема та адаптації вітчизняного інституту державної служби до європейських стандартів і цінностей загалом.
У роботі вдосконалено обґрунтування сутності та складу системи HRМ на державній службі як цілісної структурованої сукупності взаємопов᾿язаних системних елементів (підсистеми: діагностики/планування потреб кадрового забезпечення; управління добором та службовою карє᾿рою персоналу; оцінювання результатів службової діяльності; адаптації та мотивації персоналу; розвитку HR; кадрового аудиту), що спрямовані на підвищення результативності й ефективності функціонування державної служби загалом та забезпечення умов продуктивної зайнятості, розвитку та благополуччя фахівців у сфері реалізації професійних завдань і функцій держави на засадах компетентнісного підходу. Означені підсистеми знаходяться у відносинах координації, ієрархії та субординації й розвиваються під впливом внутрішніх і зовнішніх чинників.
У результаті проведених досліджень також було вдосконалено теоретичні засади HRМ на державній службі в контексті: а) уточнення сутності та складу системи HRМ на державній службі; б) ідентифікації складу та змісту механізмів модернізації системи HRМ на державній службі, а саме: інституційно-правового, кадрового, фінансово-економічного, мотиваційного та інформаційно-комунікативного.
У дисертаційній роботі дістали подальшого розвитку:
− понятійно-категорійний апарат у галузі публічного управління та адміністрування завдяки уточненню сутності таких понять як: “управління людськими ресурсами (HRМ) на державній службі” − функціонуюча система, що забезпечує умови продуктивної зайнятості, розвитку та благополуччя фахівців у сфері реалізації професійних завдань і функцій держави, та, яка вибудовується на засадах компетентнісного підходу; “механізми модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні” − цілісна взаємообумовлена сукупність норм, принципів, методів, інструментів та важелів впливу, за допомогою яких створюються умови для набуття нової позитивної якості системи управління людськими ресурсами на державній службі, наближення до максимально можливого рівня її розвиненості;
– структуризація проблем реалізації механізмів модернізації системи HRМ на державній службі в Україні, які систематизовано за відповідними блоками (інституційно-правовий та кадровий, фінансово-економічний, мотиваційний, інформаційно-комунікативний);
− стратегічні вектори модернізації системи HRМ на державній службі в Україні, які аксіологічно пов’язані з позиціонуванням стану реформованої вітчизняної системи державного управління (у тому числі й у повоєнний період) та враховують можливості імплементації прогресивного зарубіжного досвіду в цій сфері.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що основні теоретичні положення та висновки дисертації доведено до рівня конкретних пропозицій, що сприятимуть розробці та практичній реалізації механізмів модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні (у т.ч. й у повоєнний період).
Структурно-логічна схема дисертаційної роботи побудована на основі таких науково-дослідницьких блоків: аналіз теоретичних основ модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі; ідентифікація особливостей формування механізмів модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні; обґрунтування перспектив упровадження механізмів модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні.
Актуальність теми дисертаційного дослідження полягає в тому, що одним із основних напрямів реалізації Стратегії реформування державного управління в Україні до 2025 року визначено продовження розбудови професійної, доброчесної, політично нейтральної державної служби, діяльність якої спрямована на захист інтересів громадян. Саме тому процес модернізації державної служби та вдосконалення системи HRM, започаткований ще в довоєнній Україні, залишається одним із пріоритетних векторів реформування державного управління загалом. Адже на сьогодні державна служба Україна гостро потребує такого кадрового потенціалу, який би з властивою йому патріотичністю, високою кваліфікованістю, компетентністю, ініціативністю та культурою служив би інтересам суспільства, сумлінно, чесно й добросовісно вирішував би назрілі загальнодержавні та регіональні проблеми та інші службові обов’язки на доручених ділянках державної служби, керуючись при цьому засадами “сили права”, а не “права сили”.
Воєнний час, який наразі переживає Україна, ще більше загострює очікування громадянського суспільства від влади, вимагаючи формувати дієву систему державного управління, яка відповідатиме не лише за поточне відновлення, а й за стратегічний повоєнний розвиток країни, захищаючи національні інтереси. І в цьому контексті важливо артикулювати наступне: повоєнна відбудова країни та розбудова оновленого дієвого інституту державної служби визначальною мірою залежатиме від кількісного та якісного складу кадрового забезпечення державної служби.
Зазначені обставини, у свою чергу, обумовлюють об’єктивну доцільність наукового пошуку інноваційних механізмів управління людськими ресурсами на державній службі. Відповідно проблематика комплексного дослідження механізмів модернізації системи HRM на державній службі в Україні є досить актуальною для нашої країни на сучасному етапі суспільного розвитку.
Актуальність даного дослідження значною мірою також посилюється реальними кроками України на шляху до євроінтеграції, що обумовлює необхідність використання міжнародних стандартів у всіх сферах суспільної діяльності загалом й у сфері державної служби в тому числі.
Метою дисертаційної роботи є теоретико-методичне обґрунтування механізмів модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі та розробка рекомендацій щодо їх практичного впровадження в Україні.
Для досягнення поставленої мети в роботі визначено комплекс наукових завдань. Об’єктом дослідження є суспільні відносини, що виникають у процесі модернізації державної служби. Предмет дослідження – механізми модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні.
У процесі написання дисертації використано комплекс загальнонаукових і спеціальних методів та підходів, зокрема: семантико-етимологічний (щодо визначення змісту базових понять дослідження та розробки понятійно-категорійного апарату, пп. 1.1, 1.2, 1.3); історичний (для уточнення передумов формування сучасного кадрового забезпечення державної служби в Україні, п. 2.1); структурно-функціональний (у процесі ідентифікації механізмів модернізації системи HRM на державній службі в Україні та з᾿ясуванні особливостей їх функціонування, пп. 1.3, 2.2, 2.3); статистичний, графічний, табличний, середніх та відносних величин (для вивчення, групування та наочного відображення емпіричних даних, по всім параграфам роботи); моделювання (при розробці моделі комплексного механізму модернізації системи HRM на державній службі в Україні, п. 3.3) та ін. Разом із цим такі методи як абстрагування, загальнонаукового аналізу, систематизації та узагальнення, синтезу та індукції, системного аналізу використані у всіх розділах роботи.
У дисертаційній роботі вперше розроблено й обґрунтовано модель комплексного механізму модернізації системи HRM на державній службі в Україні з урахуванням інтегративної взаємодії його цільових механізмів (інституційно-правового, кадрового, фінансово-економічного, мотиваційного, інформаційно-комунікативного), яка опосередковуються 3-ма укрупненими складовими: 1) ціннісно-цільова складова (місія, мета, принципи, завдання та функції формування комплексного механізму модернізації системи HRM на державній службі); 2) суб᾿єктно-об᾿єктна складова (репрезентує кількісно-якісні зрушення у складі комплексного механізму модернізації системи HRM на державній службі); 3) технологічно-інтрументальна складова (представлена специфічними державно-управлінськими технологіями (форми, методи, інструменти та ін.), що забезпечують цілеспрямовані зміни в системі HRM згідно модернізаційних стратегій у сфері державної служби та пріоритетів реформування системи державного управління загалом. Такий механізм уможливлює створення умов для набуття нової позитивної якості системи HRM на державній службі в Україні, наближення до максимально можливого рівня її розвиненості зокрема та адаптації вітчизняного інституту державної служби до європейських стандартів і цінностей загалом.
У роботі вдосконалено обґрунтування сутності та складу системи HRМ на державній службі як цілісної структурованої сукупності взаємопов᾿язаних системних елементів (підсистеми: діагностики/планування потреб кадрового забезпечення; управління добором та службовою карє᾿рою персоналу; оцінювання результатів службової діяльності; адаптації та мотивації персоналу; розвитку HR; кадрового аудиту), що спрямовані на підвищення результативності й ефективності функціонування державної служби загалом та забезпечення умов продуктивної зайнятості, розвитку та благополуччя фахівців у сфері реалізації професійних завдань і функцій держави на засадах компетентнісного підходу. Означені підсистеми знаходяться у відносинах координації, ієрархії та субординації й розвиваються під впливом внутрішніх і зовнішніх чинників.
У результаті проведених досліджень також було вдосконалено теоретичні засади HRМ на державній службі в контексті: а) уточнення сутності та складу системи HRМ на державній службі; б) ідентифікації складу та змісту механізмів модернізації системи HRМ на державній службі, а саме: інституційно-правового, кадрового, фінансово-економічного, мотиваційного та інформаційно-комунікативного.
У дисертаційній роботі дістали подальшого розвитку:
− понятійно-категорійний апарат у галузі публічного управління та адміністрування завдяки уточненню сутності таких понять як: “управління людськими ресурсами (HRМ) на державній службі” − функціонуюча система, що забезпечує умови продуктивної зайнятості, розвитку та благополуччя фахівців у сфері реалізації професійних завдань і функцій держави, та, яка вибудовується на засадах компетентнісного підходу; “механізми модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні” − цілісна взаємообумовлена сукупність норм, принципів, методів, інструментів та важелів впливу, за допомогою яких створюються умови для набуття нової позитивної якості системи управління людськими ресурсами на державній службі, наближення до максимально можливого рівня її розвиненості;
– структуризація проблем реалізації механізмів модернізації системи HRМ на державній службі в Україні, які систематизовано за відповідними блоками (інституційно-правовий та кадровий, фінансово-економічний, мотиваційний, інформаційно-комунікативний);
− стратегічні вектори модернізації системи HRМ на державній службі в Україні, які аксіологічно пов’язані з позиціонуванням стану реформованої вітчизняної системи державного управління (у тому числі й у повоєнний період) та враховують можливості імплементації прогресивного зарубіжного досвіду в цій сфері.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що основні теоретичні положення та висновки дисертації доведено до рівня конкретних пропозицій, що сприятимуть розробці та практичній реалізації механізмів модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні (у т.ч. й у повоєнний період).
In the dissertation, the theoretical and methodological substantiation of the mechanisms of modernization of the human resources management (HRM) system in the civil service was carried out and recommendations were developed for their practical implementation in Ukraine.
The structural and logical scheme of the dissertation work is built on the basis of the following research blocks: analysis of the theoretical foundations of the modernization of the human resources management system in the civil service; identification of the peculiarities of the formation of mechanisms for the modernization of the human resources management system in the civil service in Ukraine; substantiation of prospects for the introduction of mechanisms for the modernization of the human resources management system in the civil service in Ukraine.
The relevance of the topic of the dissertation research lies in the fact that one of the main directions of the implementation of the State Administration Reform Strategy in Ukraine until 2025 is the continuation of the development of a professional, honest, politically neutral civil service whose activities are aimed at protecting the interests of citizens. That is why the process of modernization of the civil service and improvement of the HRM system, which was started in pre-war Ukraine, remains one of the priority vectors of public administration reform in general. After all, today the public service of Ukraine is in dire need of such personnel potential, which would serve the interests of society with its characteristic patriotism, high qualification, competence, initiative and culture, would conscientiously, honestly and conscientiously solve pressing national and regional problems and other official duties in the assigned areas of the civil service, being guided by the principles of “force of law” and not “law of force”.
The wartime that Ukraine is currently experiencing further sharpens the expectations of civil society from the authorities, demanding the formation of an effective system of public administration that will be responsible not only for the current recovery, but also for the strategic post-war development of the country, protecting national interests. And in this context, it is important to articulate the following: the post-war reconstruction of the country and the development of a renewed and effective civil service institute will depend to a decisive extent on the quantitative and qualitative composition of the personnel support of the civil service.
The specified circumstances, in turn, determine the objective expediency of the scientific search for innovative mechanisms of human resource management in the public service. Accordingly, the problem of complex research of the mechanisms of modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine is quite relevant for our country at the current stage of social development.
The relevance of this study is also greatly enhanced by Ukraine's real steps on the way to European integration, which necessitates the use of international standards in all spheres of public activity in general, including in the sphere of public service.
The aim of the dissertation is the theoretical and methodological substantiation of the mechanisms of modernization of the human resources management system in the civil service and the development of recommendations for their practical implementation in Ukraine.
To achieve the set goal, a set of scientific tasks is defined in the work. The object of the study is social relations arising in the process of modernization of the civil service. The subject of the research is the mechanisms of modernization of the human resources management system in the civil service in Ukraine.
In the process of writing the dissertation, a complex of general scientific and special methods and approaches was used, in particular: semantic-etymological (regarding the definition of the content of the basic concepts of research and the development of the conceptual-categorical apparatus, par. 1.1, 1.2, 1.3); historical (to clarify the prerequisites for the formation of modern personnel support of the civil service in Ukraine, par. 2.1); structural and functional (in the process of identifying the mechanisms of modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine and clarifying the peculiarities of their functioning, par. 1.3, 2.2, 2.3); statistical, graphic, tabular, average and relative values (for studying, grouping and visual display of empirical data, for all paragraphs of the work); modeling (when developing a model of a complex mechanism for the modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine, par. 3.3) and others. Along with this, such methods as abstraction, general scientific analysis, systematization and generalization, synthesis and induction, system analysis are used in all sections of the work.
In the dissertation, for the first time, a model of the complex mechanism of the modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine was developed and substantiated, taking into account the integrative interaction of its target mechanisms (institutional-legal, personnel, financial-economic, motivational, informational-communicative), which is mediated by 3 aggregated components : 1) value-target component (mission, goal, principles, tasks and functions of forming a complex mechanism for the modernization of the HRM system in the civil service); 2) subject-object component (represents quantitative and qualitative shifts in the complex mechanism of modernization of the HRM system in the civil service); 3) technological-instrumental component (represented by specific state management technologies (forms, methods, tools, etc.), which ensure purposeful changes in the HRM system in accordance with modernization strategies in the field of public service and priorities for reforming the public administration system in general. Such a mechanism enables the creation of conditions for acquiring a new positive quality of the HRM system in the civil service in Ukraine, approaching the maximum possible level of its development, in particular, and adapting the domestic institute of civil service to European standards and values in general.
The work improved the justification of the essence and composition of the HRM system in the civil service as a whole structured set of interrelated system elements (subsystems: diagnosis/planning of staffing needs; management of selection and service career of personnel; evaluation of the results of official activities; adaptation and motivation of personnel; development of HR; personnel audit), aimed at increasing the effectiveness and efficiency of the functioning of the civil service in general and ensuring conditions for productive employment, development and well-being of specialists in the field of implementation of professional tasks and functions of the state based on the competence approach. The indicated subsystems are in the relations of coordination, hierarchy and subordination and develop under the influence of internal and external factors.
As a result of the conducted research, the theoretical foundations of HRM in the civil service were also improved in the context of: a) clarification of the essence and structure of the HRM system in the civil service; b) identification of the composition and content of the mechanisms for the modernization of the HRM system in the civil service, namely: institutional-legal, personnel, financial-economic, motivational and informational-communicative.
Further development was achieved in the dissertation work:
– a conceptual and categorical apparatus in the field of public management and administration thanks to the clarification of the essence of such concepts as: “human resources management (HRM) in the civil service” – a functioning system that ensures conditions for productive employment, development and well-being of specialists in the field of professional tasks and functions of the state, the one that is built on the basis of the competence approach; “mechanisms for the modernization of the system of human resources management in the civil service in Ukraine” – an integral interdependent set of norms, principles, methods, tools and levers of influence, with the help of which conditions are created for acquiring a new positive quality of the system of human resources management in the civil service, approaching the maximum possible the level of its development;
– structuring of the problems of implementing mechanisms for the modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine, which are systematized according to the relevant blocks (institutional-legal and personnel, financial-economic, motivational, informational-communicative);
– strategic vectors of modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine, which are axiologically related to the positioning of the state of the reformed domestic public administration system (including in the post-war period) and take into account the possibilities of implementing progressive foreign experience in this area.
The practical significance of the obtained results is that the main theoretical provisions and conclusions of the dissertation have been brought to the level of concrete proposals that will contribute to the development and practical implementation of mechanisms for the modernization of the human resources management system in the civil service in Ukraine (including in the post-war period).
The structural and logical scheme of the dissertation work is built on the basis of the following research blocks: analysis of the theoretical foundations of the modernization of the human resources management system in the civil service; identification of the peculiarities of the formation of mechanisms for the modernization of the human resources management system in the civil service in Ukraine; substantiation of prospects for the introduction of mechanisms for the modernization of the human resources management system in the civil service in Ukraine.
The relevance of the topic of the dissertation research lies in the fact that one of the main directions of the implementation of the State Administration Reform Strategy in Ukraine until 2025 is the continuation of the development of a professional, honest, politically neutral civil service whose activities are aimed at protecting the interests of citizens. That is why the process of modernization of the civil service and improvement of the HRM system, which was started in pre-war Ukraine, remains one of the priority vectors of public administration reform in general. After all, today the public service of Ukraine is in dire need of such personnel potential, which would serve the interests of society with its characteristic patriotism, high qualification, competence, initiative and culture, would conscientiously, honestly and conscientiously solve pressing national and regional problems and other official duties in the assigned areas of the civil service, being guided by the principles of “force of law” and not “law of force”.
The wartime that Ukraine is currently experiencing further sharpens the expectations of civil society from the authorities, demanding the formation of an effective system of public administration that will be responsible not only for the current recovery, but also for the strategic post-war development of the country, protecting national interests. And in this context, it is important to articulate the following: the post-war reconstruction of the country and the development of a renewed and effective civil service institute will depend to a decisive extent on the quantitative and qualitative composition of the personnel support of the civil service.
The specified circumstances, in turn, determine the objective expediency of the scientific search for innovative mechanisms of human resource management in the public service. Accordingly, the problem of complex research of the mechanisms of modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine is quite relevant for our country at the current stage of social development.
The relevance of this study is also greatly enhanced by Ukraine's real steps on the way to European integration, which necessitates the use of international standards in all spheres of public activity in general, including in the sphere of public service.
The aim of the dissertation is the theoretical and methodological substantiation of the mechanisms of modernization of the human resources management system in the civil service and the development of recommendations for their practical implementation in Ukraine.
To achieve the set goal, a set of scientific tasks is defined in the work. The object of the study is social relations arising in the process of modernization of the civil service. The subject of the research is the mechanisms of modernization of the human resources management system in the civil service in Ukraine.
In the process of writing the dissertation, a complex of general scientific and special methods and approaches was used, in particular: semantic-etymological (regarding the definition of the content of the basic concepts of research and the development of the conceptual-categorical apparatus, par. 1.1, 1.2, 1.3); historical (to clarify the prerequisites for the formation of modern personnel support of the civil service in Ukraine, par. 2.1); structural and functional (in the process of identifying the mechanisms of modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine and clarifying the peculiarities of their functioning, par. 1.3, 2.2, 2.3); statistical, graphic, tabular, average and relative values (for studying, grouping and visual display of empirical data, for all paragraphs of the work); modeling (when developing a model of a complex mechanism for the modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine, par. 3.3) and others. Along with this, such methods as abstraction, general scientific analysis, systematization and generalization, synthesis and induction, system analysis are used in all sections of the work.
In the dissertation, for the first time, a model of the complex mechanism of the modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine was developed and substantiated, taking into account the integrative interaction of its target mechanisms (institutional-legal, personnel, financial-economic, motivational, informational-communicative), which is mediated by 3 aggregated components : 1) value-target component (mission, goal, principles, tasks and functions of forming a complex mechanism for the modernization of the HRM system in the civil service); 2) subject-object component (represents quantitative and qualitative shifts in the complex mechanism of modernization of the HRM system in the civil service); 3) technological-instrumental component (represented by specific state management technologies (forms, methods, tools, etc.), which ensure purposeful changes in the HRM system in accordance with modernization strategies in the field of public service and priorities for reforming the public administration system in general. Such a mechanism enables the creation of conditions for acquiring a new positive quality of the HRM system in the civil service in Ukraine, approaching the maximum possible level of its development, in particular, and adapting the domestic institute of civil service to European standards and values in general.
The work improved the justification of the essence and composition of the HRM system in the civil service as a whole structured set of interrelated system elements (subsystems: diagnosis/planning of staffing needs; management of selection and service career of personnel; evaluation of the results of official activities; adaptation and motivation of personnel; development of HR; personnel audit), aimed at increasing the effectiveness and efficiency of the functioning of the civil service in general and ensuring conditions for productive employment, development and well-being of specialists in the field of implementation of professional tasks and functions of the state based on the competence approach. The indicated subsystems are in the relations of coordination, hierarchy and subordination and develop under the influence of internal and external factors.
As a result of the conducted research, the theoretical foundations of HRM in the civil service were also improved in the context of: a) clarification of the essence and structure of the HRM system in the civil service; b) identification of the composition and content of the mechanisms for the modernization of the HRM system in the civil service, namely: institutional-legal, personnel, financial-economic, motivational and informational-communicative.
Further development was achieved in the dissertation work:
– a conceptual and categorical apparatus in the field of public management and administration thanks to the clarification of the essence of such concepts as: “human resources management (HRM) in the civil service” – a functioning system that ensures conditions for productive employment, development and well-being of specialists in the field of professional tasks and functions of the state, the one that is built on the basis of the competence approach; “mechanisms for the modernization of the system of human resources management in the civil service in Ukraine” – an integral interdependent set of norms, principles, methods, tools and levers of influence, with the help of which conditions are created for acquiring a new positive quality of the system of human resources management in the civil service, approaching the maximum possible the level of its development;
– structuring of the problems of implementing mechanisms for the modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine, which are systematized according to the relevant blocks (institutional-legal and personnel, financial-economic, motivational, informational-communicative);
– strategic vectors of modernization of the HRM system in the civil service in Ukraine, which are axiologically related to the positioning of the state of the reformed domestic public administration system (including in the post-war period) and take into account the possibilities of implementing progressive foreign experience in this area.
The practical significance of the obtained results is that the main theoretical provisions and conclusions of the dissertation have been brought to the level of concrete proposals that will contribute to the development and practical implementation of mechanisms for the modernization of the human resources management system in the civil service in Ukraine (including in the post-war period).
Бібліографічний опис :
Петринська В. В. Механізми модернізації системи управління людськими ресурсами на державній службі в Україні : дис. ... д-ра філос. : 281 Публічне управління та адміністрування / Петринська Вікторія Валеріївна. - Київ, 2024. - 288 с.
Ключові слова :
Файл(и) :
Вантажиться...
Формат
Adobe PDF
Розмір :
3.67 MB
Контрольна сума:
(MD5):8c677b5a02ef584c2166e7dc281404d6
Ця робота розповсюджується на умовах ліцензії Creative Commons CC BY-NC-ND