Параметри
Характеристика та просторовий розподіл атмосферних опадів у літній сезон на території України та можливості їх довгострокового прогнозу
Журнал/Серія :
Том :
47
Випуск :
1
ISSN :
0868-6939
Початкова сторінка :
32
Кінцева сторінка :
39
Дата випуску :
2024
Автор(и) :
Тимофеєв В.Є.
Український гідрометеорологічний інститут
Татарчук О.Г.
Український гідрометеорологічний інститут
Мазепа О.В.
Львівський регіональний центр з гідрометеорологі
Анотація :
Досліджено багаторічну мінливість атмосферних опадів в літньому сезоні на території України, з характеристикою сильних дощів та деталізацією за даними станцій північного кластера. Загалом для літнього сезону відзначається найбільший дефіцит опадів у серпні разом із зменшенням добових максимумів та кількості днів з опадами, а найменше зниження кількості опадів фіксується на початку літа у червні разом із збільшенням інтенсивності добових опадів. Виявлена внутрішньосезонна мінливість значних опадів, причому їх внесок у загальну кількість зростає тільки у червні. Кількість випадків сильного дощу досягла максимуму у 2001-2010 рр., при цьому найбільша повторюваність явищ характерна для липня. У останньому десятиріччі їх кількість дещо знизилась, причому територія охоплення також зменшилась. Кожного року сильні дощі охоплюють в середньому 20 областей, найбільш характерні для півдня, включаючи Одеську обл. та АР Крим. За даними реаналізу виявлено збереження вологовмісту атмосфери на фоні дефіциту атмосферних опадів, що свідчить про збереження потенціалу опадів для України, особливо за рахунок південних циклонів. Незважаючи на зростаючий ступінь посушливості у теплий період та світову тенденцію до скорочення врожаю зернових, в останні десятиріччя Україні вдається збирати хороші врожаї, що важливо для сталого розвитку сільського господарства та продовольчої небезпеки. Проведений аналіз мінливості регіональних атмосферних індексів продемонстрував наявність певних значущих тенденцій, стійкої трендової складової, зокрема посилення Північно-Атлантичного коливання та його східного аналога, Середземноморського та Східно-Європейського коливання, а також асинхронних крос-кореляційних зв’язків. Найкращі асинхронні зв’язки з аномаліями кількості опадів у літні місяці знайдені для індексів з часовим зсувом 3-5 місяців.
Бібліографічний опис :
Тимофеєв В., Татарчук О., Мазепа О. Характеристика та просторовий розподіл атмосферних опадів у літній сезон на території України та можливості їх довгострокового прогнозу. Фізична географія та геоморфологія. 2024. Т. 47, вип. 1. С. 32–39.
Файл(и) :
Вантажиться...
Формат
Adobe PDF
Розмір :
1.03 MB
Контрольна сума:
(MD5):a6aa261d06fb5fbcc5b1121c8d05f3de
Ця робота розповсюджується на умовах ліцензії Creative Commons CC BY